Zda a jak hazard regulovat či dokonce usilovat o jeho úplný zákaz - na tom se nejen česká společnost nemůže dlouhodobě shodnout. Hazard jako jeden z patologických jevů má prokazatelnou společenskou škodlivost. Na druhé straně z něj plynou příjmy do státního rozpočtu a do kulturních a sportovních akcí, nadací, apod.
Sněmovna na konci roku 2015 ve své dolní i horní komoře schválila novelu loterijního zákona. Tu následně podepsal i prezident. Od letoška se tedy zvýšily daňové sazby hazardu z 20% na 23% a 28% (dle místa výskytu). Dále se pak zvýšil denní provoz automatu z částky 25 Kč na 80 Kč.
Vláda si od toho slibuje zejména dva věci:
Zástupci loterijního a herního průmysluv reakci na tyto legislativní změny neváhali český stát zažalovat. S ohledem na další plány ministra financí Andreje Babiše lze očekávat, že nepůjde o první a zároveň poslední arbitráž.
Kvůli novému loterijnímu zákonu na začátku roku skončila podpora některých částí fotbalové ligy. Podobný osud pravděpodobně čeká i další oblasti českého sportu. Podle odhadů takto může sport přijít až o 130 milionů korun.
Co nás čeká v budoucnu? Tzv. „hlavní loterijní zákon“ by měl přijít na schvalování v roce 2017. Ten v prozatímním návrhu počítá až se třemi daňovými sazbami. Konkrétně 25-35%. Počítá se tedy s navýšením výběru o další miliardu korun.
Ráj hazardu – tak si stojí Česká republika ve srovnání s okolními státy EU. Podle studie Národního ústavu duševního zdraví přivedou hazardní hry k sebevraždě 224 lidí každý rok. Náklady společnosti na hazard přitom stojí až 16 miliard korun ročně. Je to tedy osmkrát více, než se vybere i díky nové legislativě.
Český olympijský výbor v reakci na novou legislativu a příslib ministra financí kvitoval informaci, že na český sport půjdou v roce 2017 finanční prostředky ve výši 6 miliard korun. Nesouhlasí ale příliš s tím, aby tyto peníze rozdělovalo ministerstvo školství z jednoho místa. Ministr Babiš ale nechce, aby byl český sport závislý pouze na hazardu.
Český sport žije z dotací z hazardu, podpory sponzorů a veřejnosti a také z přímých státních dotací. V roce 2015 to bylo zhruba 4,3 miliardy korun. V roce 2014 pak 3,5 miliardy korun. Největší částka z této podpory cílila na fotbal, celkem šlo o 288 milionů korun. Hokej oproti tomu inkasoval jen 115 milionů korun.
15.6.2016