Neoficiální stránky o tématu Masarykovy debaty

"SMS" půjčky - záchrana nebo past?

Ve světě financí najdeme nejednu oblast, kde dochází k aktivitám na hraně zákona nebo alespoň na hranici eticky přijatelných pricipů. Kolik finančních poradců jedná v nejlepším zájmu svých klientů a kolik pouze podle výše provize? Potřebuje běžný občan opravdu všechna pojištění, která mu pojišťovací agent nabízí anebo je to jenom tahání peněz z kapes lidí? Zachraňují státem tolerované rychlé půjčky běžné spotřebitele před lichváři nebo je přímo posílají do dluhové spirály?

Zatímco finanční poradce či horlivý pojišťovák může zapříčinit, že klient nesprávně investuje své peníze, nebo že uzavře pojištění, které nepotřebuje, daleko závažnějším tématem z výše uvedených jsou nebankovní rychlé půjčky, označované také jako mikropůjčky nebo SMS půjčky.

Drahá finanční náplast před výplatou

Od 1.12.2016 platí v České republice novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta mimo jiné postihuje také oblast tzv. půjček před výplatou - rychlých nebankovní půjček. Primárním smyslem těchto půjček je pomoct lidem překonat aktuální nedostatek financí v období 1 - 2 týdnů před výplatou. Peníze lze získat prakticky na několik kliknutí, žádost lze vyřídit online bez osobního kontaktu a bez nutnosti prokazovat příjem. Peníze dostatne žadatel na účet během několika desítek minut. Za to ovšem platí vysokou cenu - například za půjčené 4000 Kč na 14 dnů může zaplatit 500 až 1000 Kč navíc. což znamená úrokovou sazbu ve výši několika set procent a RPSN i v řádu tisíců procent!

Ochrana před lichvou anebo vstupenka do dluhové spirály?

Obhájci mikroúvěrů argumentují tím, že člověk ve finanční nouzi má s rychlopůjčkami k dispozici produkt s pravidly vymezenými zákonem a nemusí se tak vydávat napospas nelegálním lichvářům. Odpůrci zase upozorňují na to, že agresivní marketing poskytovatelů nebankovních rychlých úvěrů vzbuzuje dojem snadno získaných peněz bez rizika, jenž může přivést do dluhové pasti i ty, kteří by jinak o půjčku neprojevili zájem. A nejzranitelnější jsou sociálně slabé skupiny - mladí lidé, důchodci nebo ženy na mateřské dovolené.

Trh se kultivuje

Na druhou stranu je nutno podotknout, že trh se vyvíjí i v této oblasti, a že kvalita poskytovatelů a všeobecná informovanost se průběžně zvyšuje. Po 1.12.2016 řada firem působících v segmentu rychlopůjček svou činnost ukončila, neboť nesplnili přísné požadavky nového zákona. A lze se domnívat, že v sítu uvízly právě ty rizikovější společnosti. Další dobou zprávou je, že na internetu lze vedle vyloženě agresivních reklamních stránek stále častěji najít také obsahově a informačně vyvážené weby, které spotřebitele informují jak o výhodách, tak o nevýhodách a rizicích těchto půjček (jako např. Inteligentní-půjčka.cz). Poskytovatelé a zprostředkovatelé rychlých sms úvěrů rovněž reflektují požadavky nového zákona o spotřebitelském úvěru a své klienty přehlednou formou informují o úroku, RPSN, ale také o tom, co klienta čeká při nesplácení úvěru.

Bohužel člověk ve finanční nouzi jen málokdy dokáže s chladnou hlavou posoudit všechna rizika, a tak rychlé půjčky i nadále zůstávají rizikovou záplatou na krátkodobé finanční trable.

Kontroverzím ve finančním poradenství a pojišťovnictví se budeme věnovat v některém z dalších článků.


9.8.2017






Další témata: