Neoficiální stránky o tématu Masarykovy debaty

Převaděčství jako miliardový byznys

V souvislosti s migrační krizí nabývá převaděčství jako oblast nelegálního trhu nebývalých rozměrů. Jaké částky převaděčům migranti platí a jaké peníze se v této oblasti "točí"?

Převaděčství migrantů je velmi tvrdě postihováno a trestáno. Nicméně nevraživost a jakási rivalita panuje i mezi samotnými převaděči. Tento nelegální obchod, ve kterém se točí miliony Eur, se rozrůstá do obludných rozměrů. Vedle „běžného“ převaděčství se nyní začalo více šířit „nízkonákladové“ převaděčství.

Z místa „A“ do místa „B“

Lákadlem je podstatně nižší cena za dopravu z „přechodného místa“ na „cílové místo“ – např. „z francouzského Calais“ do „britského Londýna“. Tato trasa vás vyjde na 500 eur. Pointou je, že vám nikdo nemůže nijak zaručit, že skončíte na místě, které jste si s převaděčem usmlouvali. Mnohdy je vaší konečnou stanicí vojenská základna.

Peníze na takovém místě (Calais) určují vše. Rozhodují, zda budete v místním slumu spát jednu noc nebo desítky po sobě jdoucích. Známý je případ Syřana, který zaplatil 11 500 eur, aby se dostal do Británie. Zaplatil dvojnásobek obvyklé ceny, ale spal ve slumu skutečně jen jednu noc.

Migrační cestovky

Na internetu lze najít i tzv. migrační cestovky. Ty například nabízejí bezpečné cesty do Itálie. „Obchodní podmínky“ napodobují ty u klasických cestovek. Dospělou osobu tento „zájezd“ vyjde na 4500 euro, dítě do 14 let potom na polovinu. Děti do 4 let cestují zdarma.

Miliardový byznys

Europol během dlouhého vyšetřování zjistil, že 90% migrantů, kteří přišli do Evropy, se sem dostali za pomoci převaděčů. Jde o obrovský byznys, který jen v roce 2015 dosáhl obratu až šesti miliard dolarů (až 150 miliard korun).

Migranti platí převaděčům za rizikové převody ve více než polovině případů přímo v hotovosti. Výjimkou ovšem nejsou i jiné druhy placení, které mají nemateriální povahu a hraničí doslova s otroctvím.

V souvislosti s převaděčstvím zatkl Europol za první polovinu roku 2016 přes 7000 lidí a rozbil zhruba třicítku převaděčských gangů. Jeden z nich rozbila také slovensko-maďarská policie v květnu tohoto roku. Skupina 19 osob do Evropy nelegálně převedla zhruba stovku migrantů.

Z těchto sítí získal Europol informace o rozmachu byznysu. V létě roku 2015 zaplatil migrant 2000-5000 eur za celou cestu (ze své země do dohodnuté země. Dnes musí zaplatit až 3000 eur pouze za cestu ke hranicím EU. Za další cestu do států EU musí platit zvlášť.


17.8.2016






Další témata: